Osnovno in dodatno zdravstveno zavarovanje zagotavljata popolno in brezplačno zdravstveno zavarovanje z vsemi stroški kritja. Dodatno zdravstveno zavarovanje si je potrebno urediti pri eni od zavarovalnic (na primer Triglav, Generali zavarovalnica, Vzajemna) pri čemer so cene zavarovanja enake oziroma zelo podobne.
Kaj je dodatno zdravstveno zavarovanje?
V tem besedilu bomo kot dodatno zavarovanje uporabljali pogovorno različico zavarovanja, ki se nanaša na redno, mesečno plačevanje zdravstvenega zavarovanja pri izbrani zavarovalnici. To zdravstveno zavarovanje zagotavlja kritje stroškov zdravstvenih storitev, ki niso vključene v osnovno zdravstveno zavarovanje in jih krije zavarovalnica, pri kateri plačujete mesečne premije.
Pomembno je poudariti, da zavarovalnice (pa tudi zakonodaja) dodatno zdravstveno zavarovanje v tem primeru imenujejo dopolnilno zdravstveno zavarovanje (ker dopolni vašo pokritost storitev do 100 odstotkov), dodatno zavarovanje pa je nekaj povsem drugega. Gre namreč za zavarovanje, ki omogoča dodatne storitve (na primer hitrejši dostop do zdravnikov specialistov). Kot rečeno bomo danes za namene tega besedila uporabljali pogovorno različico dodatnega zavarovanja ter se s tem v resnici nanašali na dopolnilno zavarovanje.
Kdo mora skleniti dodatno zavarovanje?
Dodatno zavarovanje je ključno, da nas pri iskanju zdravstvenih storitev ne bo udarilo po žepu. Osnovno zdravstveno zavarovanje namreč pokrije le del zdravstvenih storitev, ki jih določa zakon, manjši odstotek pa financiramo sami – seveda, če nimamo urejenega dodatnega zavarovanja. Dodatno zavarovanje je v zakonu predstavljeno kot prostovoljno dopolnilno zavarovanje – sami se torej odločamo ali se bomo vanj vključili ali ne. Vendar pozor, četudi se odločimo, da se van ne bomo vključili bodo naše zavarovalne premije kasneje v življenju, ko se bomo za plačevanje premij odločili višje. Koliko višje pa je odvisno od števila let, ko dodatnega zavarovanja nismo plačevali.
Obveznost plačevanja dodatnega zavarovanja je povezana z vstopom na trg dela oziroma najkasneje do konca študijskega leta v katerem študent dopolni 26. let. Nato ima vsak posameznik en mesec čas, da si zavarovanje uredi. Če si ga ne, bo ob sklenitvi dodatnega zdravstvenega zavarovanja preteklo 3 mesece, preden bo opravičen do povračila stroškov, ki jih krije zavarovalnica (vmes pa bo plačeval samo mesečne premije).